Hem / Föreläsare / Linda Öhling

Linda Öhling

Hur blir man kundcentrerad – på riktigt?

Linda Öhling är civilekonom, förändringsledare och en etablerad röst inom kundcentrering och kundupplevelse. Hon besitter en gedigen erfarenhet av att stötta organisationer att bli mer kundcentrerade, och kan påvisa resultat i ökad tillväxt, ökat medarbetarengagemang och sänkta kostnader.

Linda Öhling
Foto: Maria Östlin

Genom sin karriär har Linda arbetat med kundcentrering på många olika sätt; i roller som konsult, rådgivare, utbildare, inspiratör och genom linjeroller, senast i rollen som Head of Customer Experience hos Trygg-Hansa.

Med sin breda erfarenhet stöttar hon organisationer att bygga förmåga, med fokus på lärande genom att göra. År 2025 publicerade hon tillsammans med Jens Wedin en bok på temat, Bara gjört – 9 förmågor för att odla kundcentrering. I boken introduceras ”Upplevelseblomman”, ett konkret ramverk för hur organisationer kan arbeta systematiskt med kundupplevelsen.

Hon är en inspirerande och uppskattad föreläsare som med stöd av praktiska exempel illustrerar hur en strategi med uttalat fokus på kund kan hända i vardagen. Linda Öhling har en stark förmåga att lyhört involvera åhörarna, och det är i mötet med dem som hon finner att det största värdet uppstår. Hon gör även workshops och kan ofta anpassa upplägg efter önskningar och behov.

 

Expertis för en kunddriven framtid

Linda Öhling har under sina dryga 20 år med fokus på kund lärt sig både vad som fungerar och vad som inte gör det på resan mot bättre kundupplevelser. Hon vet hur organisationer kan gå från att prata till att skapa resultat, oavsett om ”kunderna” benämns som användare, medborgare, patienter, invånare, resenärer eller gäster. Linda brinner för att få kundcentrering att hända. Hon tar utgångspunkt i att alla i en organisation är viktiga för kundupplevelsen, att tre perspektiv behöver närvara i de beslut som fattas; kund, affär och verksamhet – samt att kundcentrering sker genom de beteenden som präglar organisationens vardag.

Idag driver Linda Öhling bolaget House of CX. Som konsult och rådgivare bygger hon förmåga, håller föredrag och är tillsammans med författarkollegan Jens Wedin kursansvarig för intensivkursen Customer Experience hos Berghs School of Communication. Linda Öhling är dessutom en uppskattad föreläsare i både nationella och branschspecifika sammanhang. Hon har medverkat vid bland annat Dagens Industri Insurtech, VD-dagen, Svenska Dagbladets Insurance Summit och Connect, samt i ett stort antal företagsinterna lednings- och utvecklingsdagar. Hon har gästat ett flertal poddar, Heja Framtiden, Kundskapspodden från Svenskt Kvalitetsindex och WOW-podden och delar löpande erfarenheter i olika tidningsartiklar. Med praktiska verktyg och konkret metodik hjälper Linda genom sina föreläsningar människor att navigera i en komplex omvärld, där förmågan att leverera bra kundupplevelser blir allt viktigare.

 

Exempel på föreläsningsteman:

 

Hur gå från en strategi som artikulerar kund till en kundcentrerad organisation där strategin lever i dagliga beteenden?

  • Vad är kundcentrering och kundupplevelse?
  • Varför är det viktigt?
  • Hur gör man för att bli en kundcentrerad organisation som systematiskt levererar bra kundupplevelser? Fördjupning inom vald/valda förmågor för kundcentrering, exempelvis mål och strategi, ledarskap och/eller kultur.
  • Fallgropar och praktiska exempel

    Linda Öhling - Jens Wedin
    Linda Öhling & Jens Wedins bok ”Bara Gjört” (2025)

Bara gjört – 9 förmågor för att odla kundcentrering

  • Vad är kundcentrering och kundupplevelse?
  • Varför är det viktigt?
  • Hur gör man för att bli en kundcentrerad organisation som systematiskt levererar bra kundupplevelser? Hur arbete med nio förmågor möjliggör förflyttning.
  • Fallgropar och praktiska exempel

Odla er framgång med fokus på kund- och medarbetarupplevelse

  • Vad är egentligen kund- och medarbetarupplevelse och hur hänger de samman?
  • Hur odla en organisation där kunder och medarbetare inte bara vill vara kvar men som de också rekommenderar till andra?
  • Praktiskt arbete för att möjliggöra förflyttning

Hur överbrygga gap mellan uppfattning och upplevelse 

  • Om vikten av att leverera på den uppfattning som byggs genom varumärke och kommunikation
  • Hur överbrygga gap mellan varumärkets löfte och den faktiska leveransen
  • Praktiska exempel

 

Lovord om Linda

”Linda har medverkat som talare och gästmoderator på Techtidningen konferens Connect vid flera tillfällen och gjort mycket uppskattade insatser. Hon är alltid engagerad, lyhörd och väl förberedd och har fått höga betyg i vår deltagarundersökning.”
Mats Stålbröst, Redaktör Techtidningen och arrangör Connect
”Vi har anlitat Linda som föreläsare och upplevt en närvarande föreläsare som fångar rummet med sin tydliga närvaro och sitt genuina engagemang. Hennes trovärdighet märks i varje exempel hon delar och i sättet hon bygger upp sitt budskap. Med en positiv framtoning och en stark inre drivkraft förmedlar hon sina insikter på ett sätt som både inspirerar och berör. Det är tydligt att hon brinner för sitt ämne och verkligen vill nå fram till sin publik.”
Fredrik Lind, Näringslivschef på Sollentuna kommun

 

 

Linda Öhling
Foto: Maria Östlin

Länkar

Podcast Heja Framtiden – Jens Wedin & Linda Öhling

Kunskapspodden: Kundcentrering – om mål, mätning och människor

 

Pressbilder:

Bild 1 – header

Bild 2 (Foto: Maria Östlin)

Bild 3 (Foto: Maria Östlin)

 

 

Är ni redo att växla upp och skapa ännu bättre resultat tillsammans?

Så bokar du Linda Öhling

1

Undersök i korthet vad ni är ute efter.

Prata först ihop dig med dina kollegor och gör lite research. Vilken inriktning vill du att evenemanget ska ha och vad får det kosta? Är datumet fast eller flexibelt?
2

Kontakta oss och berätta mer

När du har klart för dig vad du är ute efter och inom vilka ramar, är du varmt välkommen att kontakta oss för att berätta mer och få rådgivning gällande evenemanget du ska hålla. Lättast är om du ringer till oss.
3

Vi återkopplar med ett förslag

Efter vårt samtal, kommer vi ge dig ett antal förslag på föreläsare som stämmer in på dina önskemål och behov.
4

Bokning och kontakt med föreläsaren

När vi har hittat rätt föreläsare till dig och du väljer att boka genom oss på Speakers&friends, får du snabbt ett bekräftande avtal från oss. Därefter får du också direktkontakt med föreläsaren du valt för att tillsammans stämma av evenemangets innehåll och upplägg, samt andra praktiska detaljer.

Relaterade föreläsare

Jan Artem Henriksson

Niklas Delmar

Mohammed Mouaid och Caxton Njuki

Vill du boka Linda Öhlingsom föreläsare?

Hör gärna av dig till oss på Speakers&friends för vidare diskussion och för att boka Linda Öhling som föreläsare!